home icon

Příprava na pohovor

Pro mnoho lidí může být přijímací pohovor stresující zážitek. Aby to byl Váš nejlepší výkon, můžete své šance na úspěch a také vlastní sebevědomí zvýšit řádnou přípravou.

 

Největší chybou většiny kandidátů je nedostatečný průzkum o společnosti a pozici, o kterou se ucházejí.
Informace jsou v tomto případě zcela zásadní, a proto je nepodceňujte. Musíte se připravit odpovědět na typické otázky jako jsou: “Co víte o naší společnosti?“ nebo “Proč zde chcete pracovat?“
Získáním co nejvíce informací o předešlých i budoucích plánech firmy, vám pomůže k více interaktivnímu pohovoru.

 

Zpočátku můžete začít číst webové stránky společnosti. K získání dalších informací byste se měli ale také podívat na příslušné průmyslové nebo obchodní časopisy. Přímo na Google naleznete název společnosti a zde můžete získat cenné podrobnosti. Dokonce můžete i vyzkoušet konkurenční stránky a zjistíte co dělají jinak. Neomezujte se jen na čtení. Projděte si kompletní seznam vašich osobních kontaktů a najděte kohokoli, kdo bude mít zkušenosti nebo znalosti týkající se pozice nebo průmyslu. Je jasné, že bude časově omezeno, kolik průzkumu stihnete udělat. Ale je zde pravidlo: “Čím více, tím lépe!“.

 

Stejně důležitá jako průzkum je praxe. Pohovor je dovednost, kterou můžete trénovat a učit se ji. Takže v konečném důsledku, čím více budete trénovat, tím lépe bude pohovor probíhat. Zkuste si odpovědět, proč byste byli tím nejlepším kandidátem pro tuto práci. Musíte být schopni vysvětlit, co všechno můžete pro danou společnost udělat.

 

Připravte sami sebe k tomu, aby jste během pohovoru mohli odpovídat na všechny standardní otázky o Vaší osobě, Vašich schopnostech, ambicích, silných stránkách atd.

 

Zvláště se připravte na typ otázek, o kterých tajně doufáte, že se Vás nikdo nebude ptát. Jako Váš nedostatek zkušeností, Vaše největší slabosti nebo Váš záznam o časté změně zaměstnání.

 

Jakmile se obrníte odpovědmi na všechny tyto typy otázek, zkuste trénovat s kamarádem, kolegou nebo dokonce před zrcadlem. Cokoli získáte během procvičování vašeho vyjadřování a prezentace, budete potřebovat k zapůsobení při pohovoru.

 

Zatímco většinu otázek bude klást tazatel, i vy byste si měli připravit otázky, na které se chcete zeptat. Tyto otázky by měly poukazovat na váš průzkum o společnosti a pozici. Nikdy byste se neměli ptát na otázky, jejichž odpovědi jsou snadno dostupné ve společnosti, literatuře nebo na webových stránkách. V této fázi se neptejte na plat ani na výhody. O tomto je možné diskutovat v pozdějších fázích procesu.

 

 

Nyní, když jste duševně připraveni, co ještě musíte udělat?

 

1. Ujistěte se, že znáte přesnou adresu pohovoru, víte jak se tam dostat a kolik času vám zabere cesta. Na pohovor se chcete dostavit vždy min. o 10 minut dříve.

 

2. Ujistěte se, že znáte jméno osoby, se kterou bude pohovor probíhat.

 

3. Neopomínejte oblečení. Vzhled je důležitý a měli byste se oblékat přiměřeně k práci, o kterou se ucházíte.

 

4. Vytiskněte si jednu kopii vašeho životopisu. Také si přineste poznámkový blok a pero, kde si můžete napsat nějaké důležité body.

 

5. Projděte si svůj životopis, abyste přesně věděli, co v něm je.

 

6. Snažte se během pohovoru zůstat klidní, jak jen je to možné. Požádejte o vysvětlení, pokud si nejste jisti otázkou. Pamatujte, že je naprosto přijatelné ponechat si na odpověď minutu nebo dvě, aby vaše odpověď byla plnohodnotná.

 

7. Na závěr pohovoru poděkujte tazateli a opět potvrďte svůj zájem o pozici.

 

8. Odezva. Den nebo dva po pohovoru zašlete znovu poděkování všem tazatelům. Opakujte svůj zájem a zdůrazněte svou kvalifikaci pro pozici, stejně jako to, co konkrétně byste přinesl/la do společnosti.

Mohlo by vás taky zajímat:

Jak napsat správně životopis

Psaní průvodního dopisu

Příprava na pohovor

Nejčastěji kladené otázky během pohovoru

Dunross s.r.o.
Tel: +420 222 723 664
Email: dunross@dunross.cz