home icon

Nejčastěji kladené otázky během pohovoru

Níže jsou uvedeny otázky, které se pravidelně objevují na pohovoru společně. Odpovědi si pochopitelně modifikujte.

 

1. Řekněte mi něco o sobě.

Byl bych velmi překvapen, kdybyste na tuto otázku nebyli tázáni snad v každém pohovoru. To je pravděpodobně nejvíce kladená otázka, protože připravuje živnou půdu pro rozhovor. Dejte si pozor, abyste zde tazateli neřekli celý svůj životní příběh. Nemusíte vysvětlovat vše od narození až po současnost. Relevantní údaje o vašem vzdělání, kariéře a aktuální životní situaci jsou v pořádku.

 

2. Proč  jste opustili své poslední zaměstnání?

Odpovězte stručně a jasně. Hledáte novou práci, protože se chcete v kariéře dostat na pozici, která vám umožní větší profesní růst. Není dobré zmiňovat zde peníze. A pokud jste v nešťastné situaci, která vás táhne dolů, snažte se zůstat pozitivní a nezmiňovat ji. Pokud jste byli vyhozeni, budete potřebovat dobré vysvětlení. Ale opět, zůstaňte pozitivní.

 

3. Řekněte mi, co víte o naší společnosti.

Udělejte si domácí úkol dříve než půjdete na pohovor. Ať už jde o viceprezidenta marketingu nebo úředníka na podatelně, měli byste něco vědět o společnosti nebo podniku, kde chcete pracovat. Byla v poslední době tato společnost ve zprávách? Co bych měl/měla vědět o lidech, kteří jsou v této společnosti? Tyto informace jsou běžně dostupné na internetu nebo je najdete v tisku.

 

4. Proč chcete pracovat v naší firmě?

To by mělo přímo souviset s poslední otázku. Každý průzkum, který jste udělali o společnosti, by Vás měl vést k závěru, že byste zde chtěli pracovat. Koneckonců jste na pohovoru, že ano? Zamyslete se nad touto odpovědí než půjdete na pohovor. Uveďte své pracovní cíle a upozorněte na pokrokové cíle a kariérní plány.

 

5. Jaké relevantní zkušenost máte?

Doufejme, že pokud se ucházíte o tuto pozici, máte spoustu souvisejících zkušeností a pokud je tomu tak, měli byste je zmínit všechny. Ale pokud jste měnili zaměstnání nebo zkoušeli trochu něco jiného, nemusí vaše zkušenosti zpočátku vypadat odpovídající. Budete potřebovat trochu upřímné kreativity k tomu, aby požadované zkušenosti odpovídaly těm, které máte vy.

 

6. Co by o vás řekli vaši předchozí spolupracovníci?

Dobře, toto není vhodný čas na vaše úplné odhalení. Vždy zůstaňte pozitivní a možná mějte na mysli několik konkrétních citací. „Řekli by, že jsem byl dříč“ nebo ještě lépe „Jan Novák vždycky říkával, že jsem ten nejspolehlivější kreativní řešitel problémů, jakého kdy potkal.“

 

7. Co jste udělali pro váš další profesní rozvoj?

To by mohlo zahrnovat cokoli od večerních kurzů až po koníčky a sport. Pokud to souvisí, stojí to za zmínku. Samozřejmě cokoli do činění s dalším vzděláváním je skvělé. Ale možná jste strávili čas na projektu pro domácí kutily a tím pracovali na dovednostech, jako jsou soběstačnost, hospodaření s časem a motivace.

 

8. Kde jinde se ucházíte o místo?

To je dobrý způsob jak naznačit, že jste v poptávce. Aniž by to znělo, že se rozdáváte po celém městě. Takže buďte upřímní a uveďte několik dalších společností. Nikdy ale nezacházejte do podrobností. Skutečnost, že vážně hledáte a udržujete si své možnosti otevřené je to, o co tazateli jde.

 

9. Jak jste na tom, když pracujete pod tlakem?

Opět, je zde několik možností jak odpovědět, ale znovu by měly být všechny odpovědi pozitivní. Můžete pracovat dobře i pod tlakem. Může Vám prospívat pracovat pod tlakem a ve skutečnosti můžete upřednostňovat práci pod tlakem. Pokud řeknete, že se rozpadáte jako starý modrý sýr, to vám nepomůže dostat se dovnitř.

 

10. Co vás motivuje k nejlepším výkonům?

Odpověď na tuto otázku nejsou peníze, i když tomu tak je. Měli byste být motivovaní pronásledováním ušlechtilého života. Chcete uznání za dobře odvedenou práci. Chcete se stát lepšími díky své práci. Chcete pomáhat ostatním nebo být nejlepším ve svém oboru.

 

11. Jaké jsou vaše silné stránky?

To je Vaše šance zazářit. Jste požádáni, aby jste vysvětlili, proč jste skvělí zaměstnanci. Takže se nemusíte držet zpátky a stůj co stůj být pozitivní. Můžete být někdo, komu se daří pracovat pod tlakem, skvělý motivátor, skvělý řešitel problémů nebo někdo s mimořádným důrazem na detail. Pokud je však Vaší největší silou opít kohokoli pod stolem nebo získat nejvyšší skóre v Mario Kart, nechte si to raději pro sebe. Tazatel hledá pracovní síly.

 

12. Prozraďte nám vaše slabé stránky?

Pokud řeknete, že žádnou nemáte, zřejmě lžete. Toto je hrozná otázka a ti, kteří se stali mistry v odpovědi jsou politici. Říkají věci typu: “Jsem možná až příliš oddaný své práci a netrávím dostatek času se svou rodinou.“ Hmm, to je ale trestný čin. Dokonce jsem slyšel:‘ ‚Myslím, že jsem příliš dobrý ve své práci a proto na mně lidé mohou často žárlit.“ Prosím, držme se nohama při zemi. Pokud vám položili tuto otázku, řekněte jim nějakou malou pracovní chybu, na které tvrdě pracujete, aby jste jí zlepšili. Příklad: “Bylo mi řečeno, že občas se zaměřuji na detaily a uniká mi větší podstata. Takže jsem trávil čas tím, abych viděl každý den jako celkový pokrok v mém projektu.“

 

13. Promluvme si o platu. Jaké je vaše finanční očekávání?

Toto je záludná hra během pohovoru. Pokud odpovíte jako první, i když víte platový rozsah, ukážete jim všechny vaše karty. Zaměstnavatel vás musí chtít za tolik, za kolik jste ochotni přijmout. Před tím než se ucházíte o pozici, podívejte se na internetu, kolik by zaměstnanec ve vašem oboru a s vašimi zkušenosti měl vydělávat. Možná budete chtít říci: “ No, je to něco, o čem jsem dlouze přemýšlel a myslím, že někdo s mými zkušenostmi by se měl pohyboval v rozmezí od X do Y.’‘ Pokud máte již na mysli konkrétní sumu a jste si jisti tím, že ji dostanete, nebojte se si o ni říct.

 

14. Jste dobrý týmový hráč?

Vždy odpovězte ANO. To je jediná správná odpověď. Jak může někdo pracovat uvnitř společnosti pokud je samotář? Možná budete chtít zmínit část týmu, ve které chcete pracovat. I když toto je velká příležitost vysvětlit, že jste rozený vůdce.

 

15. Řekněte mi nějaký váš návrh, který byl realizován.

Je důležité zaměřit se na slovo “realizován“. Není nic špatného mít tisíce skvělých nápadů, ale v případě, že jediné místo, kde nápady žijí je váš zápisník, nemá význam to zmiňovat. Nebo ještě lépe, budete potřebovat dobré vysvětlení, pokud vaše předchozí společnost přijala vaše rady a skončila v konkurzu. To opravdu není skvělý příklad. Proto si připravte konkrétní příklad projektu, který vznikl z myšlenky a skončil úspěšnou realizací.

 

16. Vadilo vám něco na lidech, se kterými jste pracoval?

Samozřejmě, že máte seznam dlouhý jako vaše ruka. Ale nemůžete to říci. Nevrhalo by to na vás dobré světlo. Nejlepším způsobem na odpověď je, zamyslet se na chvíli a pak říci: “Ve skutečnosti jsem vždy vycházel se svými spolupracovníky dobře.“

 

17. Řekněte mi o nějakých problémech, které jste měl se svým minulým nadřízeným.

Brrrr. Pokud naletíte na toto, v každém případě byste neměli být přijati. Tazatel vás zkouší, jestli budete mluvit zle o bývalým nadřízeným. Jednoduše odpovězte na tuto otázku s extrémním taktem, diplomacií a pokud je to nutné, i ztrátou paměti. Stručně řečeno, nikdy jste neměli žádné problémy se svým nadřízeným.

 

18. Raději byste pracovali pro peníze nebo pro pracovní uspokojení?

To není moc férová otázka, že? Všichni bychom rádi dostávali plat jaký má Trump a pak budeme milovat naši práci. To je ale opravdu vzácné. Je v pořádku přiznat, že peníze jsou důležité, ale pamatujte, že NIC není důležitější než tato práce. V opačném případě jste jen někdo, kdo hledá větší výplatu.

 

19. Jste ochotni upřednostnit zájmy naší společnosti před svými vlastními?

Další záludná otázka. V tomto případě budete pravděpodobně muset odpovědět ano. Snažíte se být perfektním zaměstnancem. A perfektní zaměstnanci přece neutíkají dříve z práce kvůli hokejovému zápasu.

 

20. Proč bych vás měl zaměstnat?

Jsem si jistý tím, že znáte odpovědi typu: “Protože jsem skvělý“ nebo “Opravdu potřebuji práci“ zde nejsou vhodné. To je ten čas dát zaměstnavateli dlouhý seznam vašich největších talentů, které odpovídají popisu pozice. Vyhněte se zde také na poukazování dalších potencionálních kandidátů. Soustřeďte se na sebe a na svůj talent, ne na nedostatky jiných lidí.

 

21. Konečně, chcete se mě zeptat na nějaké otázky?

Zde můžete ukázat, že jste se na pohovor připravili a zjistil si informace o společnosti. Pravděpodobně se budete chtít zeptat na benefity, pokud již nebyly uvedeny. Jedna z dobrých otázek je: “Jak brzy bych mohl začít pracovat, pokud by mi tato práce byla samozřejmě nabídnuta?“ Také se můžete zeptat, na čem bysme měli pracovat. Konkrétně, v jaké jste roli a jak to ovlivní zbytek společnosti. Vždy mějte připravené otázky. Rozloučení s prázdným a strnulým pohledem je špatným způsobem zakončení pohovoru. Nezapomeňte si pevně potřást rukou s člověkem, který s vámi vedl pohovor a poděkovat za jeho/její čas.

 

Hodně štěstí a úspěšné hledání práce.

Mohlo by vás taky zajímat:

Jak napsat správně životopis

Psaní průvodního dopisu

Příprava na pohovor

Nejčastěji kladené otázky během pohovoru

Dunross s.r.o.
Tel: +420 222 723 664
Email: dunross@dunross.cz