home icon

Jak napsat správně životopis

Získat práci snů je vícefázový proces. Prvním krokem je příprava kvalitního životopisu, který Vás bude oddělovat od konkurence. Životopis by měl být stručným souhrnem vašich schopností, vzdělání, zkušeností a dovedností, vedoucí k jednomu cíli – dostat Vás na přijímací pohovor!

 

K dosažení tohoto cíle musí být Váš životopis strukturovaný, ne příliš rozsáhlý a hlavně k věci.

 

Musíte počítat s tím, že osoba, která čte Váš životopis, jich jistě dostane na stůl mnoho, a tak má velmi málo času na jeho čtení. Proto je nezbytné, aby Váš životopis byl dobře čitelný. V ideálním případě byl měl být jen na 2 stránky, (max. 3).

 

 

Jaké informace by měl životopis obsahovat?

 

1. Vaše kontaktní údaje, tedy jméno, adresa, telefonní kontakt a e-mailová adresa.

 

2. Vaše předchozí pracovní zkušenosti, konkrétně plné pracovní úvazky, akademické výzkumné projekty, stáže, práce na částečný úvazek nebo dobrovolnické práce. Nikdy nezapomeňte uvádět přesné data, kdy jste v dané společnosti pracovali. Dále uvádíte jméno zaměstnavatele a název pozice, na které jste pracovali nebo ještě stále pracujete a také povinnosti, které jste tam měli. Pracovní zkušenosti by měly být seřazeny chronologicky. Zkuste také nenechávat žádné dlouhé nevysvětlitelné mezery mezi jednotlivými zaměstnáními.

 

3. Vzdělání a další kvalifikace. Uvádějte zde středoškolské studium, vysokoškolské studium, vyučení, školení nebo další relevantní kurzy, které jste absolvovali. Nezapomeňte uvést časové období a instutici skrze kterou se Vám vzdělání dostalo.

 

4. Dovednosti. Zde máte šanci sepsat vaše další relevantní dovednosti, či znalosti, které Vám pomohou ke prospěchu. Jsou to znalosti cizích jazyků včetně úrovně. Počítačové dovednosti zahrnující softwarové balíčky, které ovládáte. Manažerské zkušenosti, jež jste získali, ŘP a další.

 

5. Koníčky a zájmy. I když to samozřejmě není nejdůležitější částí životopisu, vašemu potenciálnímu zaměstnavateli to tak trochu řekne, jaký typ osobnosti jste. Zachovejte tuto část krátkou.

 

6. Reference. Je jen na Vás, zda do životopisu uvedete seznam jmen a kontaktních údajů referenčních osob, ale obvykle bude stačit krátké prohlášení, které nazýváme „Reference na vyžádání“. Ale určitě si seznam referencí připravte před prvním pohovorem. Referenční osoby mohou být bývalí zaměstnavatelé, klienti, projektoví manažeři, univerzitní profesoři a učitelé. Když někoho určíte jako referenční osobu, je nezbytné, abyste ho informovali předem, takže nebude překvapen voláním.

 

 

Jak vyčnívat z davu?

 

Jak již bylo zmíněno, Váš potencionální zaměstnavatel bude procházet mnoha životopisy.  Tak jak můžete maximalizovat své šance, abyste byli pozváni na pohovor?

 

• Buďte konkrétní, vyzdvihněte úspěchy. Zdůrazněte vaše nejnovější zkušenosti a také se ujistěte, že Vaše klíčové technické dovednosti jsou zřejmé i pro čtenáře Vašeho CV.

 

• Věty by měly být krátké, výstižné a pozitivní.

 

• Ujistěte se, že Váš životopis je aktuální.

 

• Pro výčet Vašich předešlých povinností a úspěchů u jednotlivých pracovních pozic použite přehledné odrážky.

 

• Do životopisu nezahrnujte zbytečné informace, jen abyste zaplnili prázdné místo.

 

• Zkontrolujte a opravte všechny pravopisné a gramatické chyby. Právě tyto věcí způsobí, že životopis bude vypadat neprofesionálně a dá zaměstnavateli snadnou záminku k zamítnutí Vaší žádosti.

 

• Přizpůsobte svůj životopis na každou pozici, o kterou se ucházíte.

 

• Buďte upřímní. I když je všeobecně známo, že lidé ve svých životopisech mohou být náchylní k přehánění, nikdy byste neměli lhát. Nemluvte ani o dovednostech a zkušenostech, které nemůžete potvrdit. Můžete se tak dostat do obtížné a nepříjemné situace.

 

• Nechte si poradit. Požádejte přítele, kolegu nebo personalistu, aby si přečetl Váš životopis a dal Vám zpětnou vazbu. Víc očí víc vidí.

Mohlo by vás taky zajímat:

Jak napsat správně životopis

Psaní průvodního dopisu

Příprava na pohovor

Nejčastěji kladené otázky během pohovoru

Dunross s.r.o.
Tel: +420 222 723 664
Email: dunross@dunross.cz